Inny kolor w salonie – jak wybrać najlepszy

Opublikowano Lis 30 2018 Autor: Michał
najlepszy kolor ścian Powodem remontu salonu często jest chęć zmiany koloru ścian. Nowe barwy pojawią się też w elementach wystroju tego wnętrza. Zmiana kolorów w salonie może sprawić, że stanie się on przyjemniejszym miejscem. Remont salonu i malowanie ścian to pracochłonne zajęcia. Trzeba też przeznaczyć na to czas i pieniądze. Warto więc przemyśleć kwestię nowego koloru. Efekt tego całego trudu musi się opłacać. Jest kilka rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę, gdy wybiera się nowy kolor do salonu. Warto je przeanalizować, nawet jak już nowy kolor został wybrany. Albo zyska się pewność, że ten jest idealny, albo znajdzie się lepszy, niż jest w planach.

Kolor dla salonu a jego przestronność i przytulność

Wybór koloru ścian może być podyktowany tym, by wnętrze uczynić bardziej jasnym i przestronnym. Wtedy wybiera się barwy jasne. Można zdecydować się na jasne i ciepłe barwy, jak beż, kremowy odcień bieli, pastelowe odcienie żółtego i pomarańczowego. Jeśli nieco chłodu we wnętrzu nie przeszkadza, można wybrać jasną szarość, biel, kolor miętowy lub błękit. Wszystkie te propozycje to częsty wybór na kolor do salonu w bloku. Zwykle wymaga on optycznego powiększenia.

Dla wielu osób ważna jest przytulność salonu.

Nie zależy ona jedynie od koloru ścian. Jednak przy ciepłym ich kolorze łatwiej jest tę przytulność zyskać. Jeśli ma być jasno i przytulnie, to ciepłe odcienie jasnych barw będą dobrym wyborem. Jeśli wybierze się biel i szarość na ściany, to inne kolory do salonu muszą być ciepłe. W ciepłych barwach powinny być meble, dywan, zasłony czy rolety oraz podłoga. Dla zwiększenia przytulności warto jedną ścianę pomalować farbą ciemniejszą albo cieplejszą. Z kolorem niebieskim i miętowym na ścianach zyskać przytulność będzie trudniej. To wybór dla zwolenników wnętrz świeżych, jasnych i przestronnych.

Kolory w salonie – klimat wnętrza i oddziaływanie barw

Wybrane dla salonu kolory mają wpływ na to, jaki będzie jego klimat. Znaczenie ma nie tylko kolor ścian, ale cała kolorystyka salonu. Połączenie szary i niebieski jest pełne świeżości.Z różowym będzie przytulniej, ale też lekko. Natomiast szary i beżowy to ciepłe, domowe wnętrze. Najważniejszy kolor dla salonu to ten, który występuje na większych płaszczyznach. Decydując się na to, jaki ma on być, trzeba wziąć pod uwagę jego oddziaływanie na ludzi. Niebieski uspokaja. Czerwony dodaje energii i rozwesela, ale niektóre osoby może rozdrażniać. Pomarańczowy pobudza do pozytywnego myślenia. Każda z barw ziemi wzmacnia poczucie bezpieczeństwa. Żółty wspomaga intelekt, ale w nadmiarze może irytować. Wybrany kolor trzeba przeanalizować pod kątem jego oddziaływania, ale też swojego indywidualnego jego odbioru. Wybierając kolory do pokoju dziennego, uwzględnić należy takie zagadnienia:
  • czy jest potrzebne powiększenie optyczne,
  • jak ważna jest przytulność,
  • jaki ma być klimat salonu,
  • czy oddziaływanie kolorów jest pozytywne.

Niekiedy potrzeby mogą się wzajemnie wykluczać. Jednak zawsze można znaleźć kompromis. Będzie to wybór, który uwzględni wszystkie ważne aspekty i pomoże stworzyć przyjazne domownikom wnętrze. Więcej inspiracji znajdziecie pod adresem: https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/jak-wybierac-kolory-do-salonu-kolorystyka-wnetrz

Leave A Response

Loading Facebook Comments ...