Jak dbać o drewniane ozdoby do ogrodu?

Opublikowano Lip 26 2018 Autor: Michał
drewniane ozdoby ogrodowe

Drewniane dekoracje do ogrodu to jeden z popularniejszych sposobów podkreślania przydomowych aranżacji roślinnych. W naturalny sposób komponują się z otoczeniem, stosunkowo łatwo dopasować je do charakteru ogrodu, a z czasem można je rozbudować wedle upodobania. Co więcej, przy odrobinie zacięcia i zdolności manualnych, drewniane ozdoby ogrodu, można wykonać samemu, na co zresztą decyduje się obecnie coraz więcej osób. Aby jednak zachować ich walory estetyczne i użytkowe przez długie lata, trzeba włożyć nieco wysiłku w zabiegi konserwacyjne.

Drewniane ozdoby do ogrodu – impregnacja

Wszystkie drewniane dekoracje do ogrodu zanim zostaną ustawione w miejscu przeznaczenia powinny być zaimpregnowane. Zabieg ten ma na celu ochronę materiału przed grzybami, pleśnią, owadami oraz działaniem czynników atmosferycznych, w tym deszczu, wiatru i promieni UV. Najlepszym wyborem będą w tym wypadku dekoracyjne impregnaty rozpuszczalnikowe, rzadziej olejowe. Większość z oferowanych na rynku produktów zawiera dodatkowo pigmenty, dzięki czemu nie tylko zabezpieczają drewno, ale również poprawiają jego wygląd, nadając mu atrakcyjniejszy, głębszy odcień. Co jednak istotne dla miłośników natury, impregnaty są transparentne, dzięki czemu usłojenie pozostaje doskonale widoczne. Ponadto, mimo że nowoczesne produkty posiadają właściwości powłokotwórcze i pozostawiają na powierzchni drewna delikatny film, to pozostaje ono naturalne w dotyku i w zasadzie ciężko je odróżnić od naturalnego, niczym niezabezpieczonego drewna. Przystępując się do samej czynności malowania, należy odpowiednio przygotować powierzchnię, odpylić ją, oczyścić i osuszyć. Następnie, dla uzyskania optymalnego efektu, najlepiej nałożyć dwie warstwy impregnatu, a w miejscach szczególnie narażonych na działanie czynników pogodowych, nawet trzy.

Drewniane ozdoby do ogrodu – czyszczenie

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, jakiemu podlegają ozdoby do ogrodu jest czyszczenie. Czynność ta musi być wykonywana regularnie, ponieważ stan powierzchni drewna w istotny sposób wpływa na jego trwałość oraz bezpieczeństwo użytkowania. Co jednak istotne, nie różni się on w zasadzie od porządków domowych. Wystarczą ściereczki, środki dedykowane do drewna, ewentualnie myjka ciśnieniowa. Przy czyszczeniu należy pamiętać o trudno dostępnych miejscach, gdyż to w nich najbardziej lubi się gromadzić brud i baterie. Z drugiej jednak strony nie powinno się przesadzać z ilością wody, ponieważ może ona powodować przebarwienia i niszczenie naszych dekoracji. Więcej informacji na temat drewnianych ozdób ogrodowych najdziecie w poradniku: https://www.vidaron.pl/poradnik/drewniane-ozdoby-w-twoim-ogrodzie-najlepsze-inspiracje

Leave A Response

Loading Facebook Comments ...