Jak należy szpachlować płyty gipsowe – wszystko co trzeba widzieć

Opublikowano Mar 28 2019 Autor: Michał
szpachlowanie płyt kartonowo gipsowych

Wiele osób stara się podstawowe prace remontowe w domu, wykonywać samodzielnie. To przede wszystkim duża oszczędność ale i pewność, że dana praca na pewno zostanie wykonana dobrze. W przypadku niektórych prac nie trzeba posługiwać się skomplikowaną instrukcją czy też szukać porad fachowców. Jednak szpachlowanie płyt gipsowych jest już zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż chociażby malowanie ścian, dlatego trzeba być do niego należycie przygotowanym.

Odpowiednie zagruntowanie płyt gipsowych

Przed szpachlowaniem płyt, należy je odpowiednio zagruntować. W jaki sposób? Najpierw należy oczyścić powierzchnię z kurzu, pyłów czy też plam. Następnie natomiast można już nakładać odpowiedni preparat gruntujący. Wybór preparatu gruntującego jest stosunkowo prosty ponieważ na opakowaniu od razu zawarta jest informacja, czy nadaje się on do stosowania na płytach gipsowych. By cała praca była wykonana należycie, warto stosować się również do instrukcji z opakowania. Podane tam informacje pomogą oszacować, ile warstw preparatu powinno się nałożyć na powierzchnię i w jaki sposób.

Czy należy szpachlować całe płyty gipsowe?

To pytanie nurtuje wiele osób. Jak się jednak okazuje, wcale nie ma takiej konieczności. W większości wypadków należy po prostu nałożyć masę szpachlową na łączenia płyt gipsowych oraz w przypadku występowania jakichś ubytków. Płyty kartonowo gipsowe należy pokryć masą szpachlową w miejscach, w których są jakieś wyszczerbienia i ubytki. Następnie wszystko trzeba wygładzić. W przypadku szpachlowania łączeń, należy być bardzo uważnym. Cała powierzchnia musi być dobrze uzupełniona oraz wyrównana. Natomiast w przypadku pokrywania całych płyt kartonowo gipsowych masą szpachlową, należy pamiętać o tym, by nałożyć odpowiedni preparat gruntujący. Następnie po wyrobieniu masy, cienką jej warstwę nakłada się na ścianę. Oczywiście praca musi być wykonana dokładnie, nie mogą powstawać żadne nierówności czy też ubytki. Dlatego po nałożeniu już warstwy na każdy element płyty, trzeba jeszcze raz wszystko dokładnie wyrównać. Oczywiście najlepiej jest wykonywać takie prace przy pomocy poręcznej pacy. Bardzo łatwo nakłada się nią masę szpachlową oraz równie łatwo wyrównuje całą powierzchnię. Jak widać szpachlowanie płyt kartonowo gipsowych, wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wręcz przeciwnie, to stosunkowo łatwe zadanie, z którym można poradzić sobie samodzielnie. Dobrze jest właśnie w ten sposób pozyskiwać oszczędności w budżecie domowym, gdy wykonuje się jakiś remont. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-szpachlowac-skosy-wykonane-z-plyt-gk

Leave A Response

Loading Facebook Comments ...