Jak urządzić leśny ogród – inspiracje

Opublikowano Paź 4 2018 Autor: Michał
ogród w stylu leśnym

Leśny ogród to przedsięwzięcie wymagające sporej wiedzy, dużo zachodu oraz ogromnych pokładów cierpliwości. Przede wszystkim już na starcie trzeba przyjąć do wiadomości, że w tym wypadku nie osiągniemy wymarzonego wyglądu w ciągu jednego, dwóch, a nawet trzech sezonów. Musi upłynąć dobrych kilka lat, zanim ogród faktycznie zacznie przypominać las, jednak nie ulega wątpliwości, że efekt wart jest zachodu.

Jak urządzić ogród leśnym – ogólne wytyczne

Z czym się kojarzy ogród leśny? Pierwszą myślą jest zwykle kawałek prywatnego lasu, wysokie drzewa, omszałe ławki i ukryte wśród roślin altany. No i oczywiście wszechogarniające poczucie spokoju i prywatności, z dala od wścibskich spojrzeń sąsiadów. Aby jednak osiągnąć taki efekt, nie wystarczy, wbrew pozorom, zasadzić klika drzew, krzewów oraz pnączy i pozostawić je samym sobie. Tak naprawdę bowiem, ogród leśny wymaga sporych nakładów pracy, zwłaszcza w pierwszej fazie rozwoju. Później faktycznie czynności pielęgnacyjne ulegają pewnej redukcji, nie znaczy to jednak, że można z nich całkowicie zrezygnować. Przystępując do projektowania takiej przestrzeni trzeba jednak wiedzieć, że leśny ogród nie będzie się dobrze prezentował na maleńkiej działeczce w podmiejskiej dzielnicy. Tego typu aranżacja potrzebuje większej przestrzeni, tak naprawdę im większa, tym lepiej. Podobnie jak w przypadku prawdziwego lasu musimy tutaj wziąć pod uwagę konieczność wyznaczenia piętrowej struktury, czyli poziomu drzew, składającego się głównie z krzewów podszytu oraz runa budowanego przez mniejsze krzewinki i byliny.

Jak urządzić ogród w stylu leśnym – podział przestrzeni

Bardzo często zastanawiając się, jak urządzić ogród leśny, zapominamy o jednej z bardziej podstawowych kwestii, jaką jest organizacja przestrzeni. Gąszcz drzew i krzewów i wijące się wśród nich ścieżynki są oczywiście bardzo pożądanym elementem, jednak nie możemy zapominać o części rekreacyjnej. Doprecyzowując, chodzi tu o przestrzeń, gdzie będziemy mogli zorganizować przyjęcie lub grilla, spotkać się ze znajomymi przy kawie lub lampce wina, a nasze dzieci będą się mogły swobodnie i bezpiecznie bawić. Co za tym idzie, projektując ogród leśny należy pozostawić jakiś fragment działki nieobsadzony, aby w przyszłości mógł się on przekształcić w trawnik. Aranżując tę przestrzeń trzeba jednak pamiętać, że obrany na starcie styl zobowiązuje. W ogrodzie leśnym wszelkie sztuczne, plastikowe elementy będą nie na miejscu. Lepiej postawić na naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, cegła, ceramika czy nawet metal. Więcej inspiracji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/ogrod-w-stylu-lesnym-wazna-rola-dekoracyjna-drewna

Leave A Response

Loading Facebook Comments ...