Jak zamontować płyty kartonowo-gipsowe?

Opublikowano Paź 15 2018 Autor: Michał
płyty kartonowo gipsowe

Od czasu do czasu w każdym domu trzeba przeprowadzić jakiś remont. Nie zawsze jednak wiemy co dokładnie chcemy zmienić i jak te zmiany wprowadzić. Zazwyczaj nie mamy również zbyt dużego budżetu na remont, dlatego chcemy się ograniczyć do jakiegoś w miarę taniego i prostego sposobu, na odświeżenie wnętrza. Takim sposobem jest między innymi montaż płyt kartonowo-gipsowych. Można je zamontować samodzielnie, choć do niektórych etapów zdecydowanie przyda nam się jakiś pomocnik. Do montażu potrzebne są nam bardzo proste sprzęty, choć można oczywiście zainwestować w coś bardziej specjalistycznego, jeśli mamy ku temu środki. Wówczas montaż z pewnością przebiegnie jeszcze sprawniej.

Cięcie płyt – jak się za to zabrać?

Pierwszym etapem przy montaży płyt, jest zamontowanie profili aluminiowych. To one będą solidnym rusztem dla naszej konstrukcji. Później natomiast należy przyciąć płyty. Oczywiście tutaj należy wykazać się precyzją oraz skupieniem. Wszystko to możemy wykonać przy pomocy ostrego noża, a później przełamuje się płytę w wyznaczonym miejscu. Oczywiście po wykonaniu tej pracy, brzegi płyty należy dobrze wyrównać, by wszystko wyglądał estetycznie i przede wszystkim pasowało do siebie.
Kolejnym etapem jest już sam montaż płyty. Tutaj oczywiście będziemy potrzebować różnego rodzaju akcesoriów takich jak klamry czy też krzyżaki, ułatwiające nam montaż. Ważne są również wkręty i bity. Wkręty należy umieścić w płycie, jednak nigdy nie powinny zostać one wkręcone zbyt głęboko. To mogłoby bowiem spowodować, że płyta została by przerwana i wówczas nie nadawałaby się już do dalszego montażu w takiej postaci.

Prace wykończeniowe przy montażu płyt kartonowo-gipsowych

Płyty kartonowo – gipsowe po ich przykręceniu, są gotowe na prace wykończeniowe. Połączenia płyt koniecznie muszą zostać wzmocnione taśmą. Należy również wypełnić je gipsem szpachlowym. Następnie gdy wszystko już odpowiednio zaschnie, należy zabrać się za szlifowanie. Wówczas powstaje mnóstwo pyłu, dlatego warto już wcześniej pomyśleć o jakimś zabezpieczeniu, które ułatwi nam pracę i przede wszystkim będzie chroniło nasze zdrowie.

Końcowym etapem jest wycięcie otworów pod puszki elektryczne

Oczywiście jak i przy całym montażu płyt tego typu, tutaj bardzo ważna jest precyzja. Otwory powinny zostać wycięte bardzo dokładnie. Przed ostatecznym ich cięciem warto sobie dokładnie zaznaczyć, gdzie przebiegać ma otwór. Wówczas mamy pewność, że ostateczny etap nie zaprzepaści godzin pracy, które trzeba spędzić nad montażem płyt. Nie jest to trudny montaż, choć zdecydowanie wymaga cierpliwości i dokładności. Więcej przydatnych informacji znajdziecie w poradniku: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-przygotowac-sciany-przed-montazem-plyt-kartonowogipsowych

Leave A Response

Loading Facebook Comments ...