Jakie schody wybrać do domu?

Opublikowano Lut 17 2016 Autor: Dawid

Od czego to zależy?

Wybór schodów powinien zależeć od naszego gustu, ale nie tylko od tego. Trzeba zwrócić uwagę na resztę wystroju pomieszczenia, tak, aby schody stanowiły z nim spójną całość.
Jest wiele rodzajów schodów: z barierką, lub bez, strome, lub nie, więc wybór powinien zależeć także od domowników, wiadomo nie od dziś, że schody bez barierki to niezbyt dobre rozwiązanie jeśli w domu zamieszkują małe dzieci, w dodatku takie, które już same chodzą i nie są na tyle rozważne, aby wiedzieć, że wchodzenie po takich schodach samodzielnie jest niezbyt rozsądne i niebezpieczne.

Rodzaje schodów

Pierwszym kryterium podziału schodów jest materiał z jakiego zostaną one wykonane, można zdecydować się na klasykę, czyli drewno, jednak możliwości mamy o wiele więcej, wiele osób stawia także na schody obszywane wykładziną, lub schody wykonane z marmuru, lub wykładane kafelkami. Niezależnie od materiału z jakiego zdecydujemy się wykonać nasze schody, trzeba pamiętać, że musimy zdecydować także o innych rzeczach, np. o tym czy będą one jednobiegowe, dwubiegowe, czy może trójbiegowe.

dom-na-przedmiejsciachSchody jednobiegowe to prosty rodzaj schodów, posiadają zazwyczaj coś w rodzaju stopki, składa się ona z dwóch, lub trzech schodów, potem schody mają już prosty, jeden bieg.
Schody dwubiegowe to idealnie rozwiązanie w domu w którym są dzieci, lub osoby starsze. Co prawda wymagają one trochę większej ilości miejsca, ale są nieco wygodniejszym rozwiązaniem niż schody jednobiegowe. Posiadają one dwa, równoległe do siebie biegi.

Schody trójbiegowe potrzebują najwięcej miejsca, idealnie nadają się one do wysokich budynków, podobnie jak dwubiegowe, są bardzo wygodnym rozwiązaniem, ale także i kosztownym.
Można postawić także na efektowne schody spiralne, jednak trzeba pamiętać, że nie w każdym wnętrzu będą wyglądały dobrze. Są one dość dobrym rozwiązaniem jeśli nie mamy zbyt wiele przestrzeni, którą możemy poświęcić na schody, ponieważ zajmują małą ilość miejsca.
Rodzaj schodów, który sprawdzi się w naszym domu to kwestia bardzo indywidualna, dlatego trzeba wybierać je rozmyślnie, tak, aby jak najbardziej pasowały one do naszej rodziny, oraz wystroju naszego domu.

Schody znajdują oczywiście zastosowanie w domach jednorodzinnych. Podsumowując, warto wybrać ich rodzaj jeszcze przed ostatecznym wykończeniem domu.

Leave A Response

Loading Facebook Comments ...