Kolorowe ściany od A do Z

Opublikowano Sty 11 2019 Autor: Michał
ciepłe kolory wnętrza

Odpowiednio dobrane zestawienia kolorów ścian to chyba najlepszy sposób na ożywienie wnętrza mieszkania. Co więcej, barwne powierzchnie stanowią wprost wymarzone tło dla mebli i dodatków, zwłaszcza tak popularnych obecnie sprzętów minimalistycznych oraz nowoczesnych, o nietypowych kształtach i fakturach. Aby jednak uzyskać efekt zgodny z zamierzonym, niezbędne jest minimum wiedzy na temat łączenia kolorów i ich oddziaływania na ludzką psychikę, a także fachowe informacje dotyczące samej czynności malowania.

Zestawienia żywych kolorów do wnętrz – co z czym łączyć?

Kolory w istotny sposób wpływają nie tylko na nasz nastrój i samopoczucie, ale również na zachodzące w organizmie procesy fizjologiczne. Dlatego, wybór barw, które będą nam towarzyszyć każdego dnia powinien być w pełni przemyślany i świadomy. Po pierwsze, trzeba wiedzieć, że ciepłe kolory pobudzają umysł i procesy życiowe, chłodne natomiast wyciszają, dlatego te pierwsze doskonale sprawdzą się biurach, kuchniach, czy pokojach dziennych, drugie natomiast w sypialniach i łazienkach. Warto tu jednak podkreślić, że jest tylko ogólna, umowna informacja i w niektórych wypadkach trafiona może się okazać odwrotna kombinacja. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań i predyspozycji. Kolejna istotna kwestia, to jak ożywić wnętrze mieszkania odpowiednio zestawionymi barwami. Tutaj mamy do wyboru dwie podstawowe opcje, kontrast, czyli łączenie kolorów leżących po przeciwnych stronach koła barw, lub harmonię, czyli parowanie odcieni położonych obok siebie. Pierwsza możliwość, choć kusząca, może się po jakimś czasie okazać męcząca, dlatego jej wybór powinien być poprzedzony gruntownym przemyśleniem tematu. Druga propozycja to opcja o wiele bezpieczniejsza. Decydując się na nią możemy postawić na zestawienia monochromatyczne lub pokrewne. Wersja monochromatyczna bazuje na różnych nasyceniach jednej barwy. Kolory pokrewne z kolei dadzą efekt znacznie żywszy, ale ciągle dość bezpieczny, bazujący na pasujących do siebie odcieniach.

Zestawienia żywych kolorów do wnętrz – porady fachowca

Wiemy już jak ożywić wnętrze i wybraliśmy optymalne zestawienia kolorów. Teraz pora rozpocząć prace malarskie. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że kombinacje barw znacznie wydłużają czas ich trwania i wymagają od wykonawcy znajomości kilku podstawowych technik. Przede wszystkim granice poszczególnych odcieni muszą być idealnie równe, w przeciwnym razie uzyskany efekt będzie niechlujny. Aby tak się stało taśma malarska musi być dobrej jakości i starannie przyklejona do malowanej powierzchni. Prace zawsze zaczynamy od kolorów najjaśniejszych, a kończymy na najciemniejszych. Natychmiast po zakończeniu danego etapu malowania zdejmujemy taśmę pod kątem jak najmniejszym w stosunku do ściany, a kolejny etap zaczynamy dopiero po całkowitym wyschnięciu wcześniejszej warstwy.

Więcej inspiracji znajdziecie w poradniku Śnieżki: https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/7-zestawien-zywych-kolorow-farb-do-wnetrz

Leave A Response

Loading Facebook Comments ...