Konserwacja elewacji domu

Opublikowano Lip 12 2018 Autor: Michał
skuteczne czyszczenie elewacji

Konserwacja elewacji domu obejmuje szereg różnych działań, które wspólnie odpowiadają za zachowanie estetycznego wyglądu budynku. Odpowiednie zabezpieczenie tynków oraz ich regularne czyszczenie przekładają się na utrzymanie elewacji w dobrym stanie. Co za tym idzie, latami można się cieszyć widokiem ładnej i zadbanej posesji. O tym jak ważna jest konserwacja domu, warto pomyśleć już na etapie jego budowy oraz kładzenia elewacji. Rodzaj wykorzystanych wówczas materiałów przekłada się bowiem na podatność ścian zewnętrznych na zabrudzenia.

Częstotliwość konserwacji domu

Konserwacja elewacji domu nie jest jednorazowym zadaniem. Ten proces należy powtarzać regularnie, ale na jego częstotliwość wpływa kilka czynników. W pierwszej kolejności będzie to lokalizacja działki i samego budynku. Domy położone na terenach przemysłowych czy znajdujące się w dużych miastach wymagają częstszego czyszczenia. To samo dotyczy nieruchomości zlokalizowanych przy często uczęszczanych drogach. Tam o kurz oraz inne zanieczyszczenia nietrudno. Innym problemem może być zacienienie oraz wysoka wilgotność. Jeżeli dom położony jest blisko dużych zbiorników wodnych, to prawdopodobnie jego ściany będą narażone na rozwój grzybów oraz innych mikroorganizmów. Ich występowanie niekorzystnie wpływa na wygląd elewacji. Nie bez znaczenia jest też rodzaj tej ostatniej. Otóż gładkie tynki słabiej chłoną wodą, przez co nie są tak podatne zarówno na rozwój drobnoustrojów, jak i zaleganie brudu. Umyje je chociażby deszcz. Technika malowania elewacji domu ma tu o tyle znaczenie, że na tynkach nierównych i mocno chropowatych szybciej osadzają się zanieczyszczenia. Co za tym idzie, wymagają one częstszego czyszczenia. Dobra informacja jest natomiast taka, że swoją elewację można uchronić przynajmniej przed zanieczyszczeniami biologicznymi. Służą temu specjalistyczne środki impregnujące.

Konserwacja elewacji wymaga wiedzy

Publikowane chociażby w sieci przykłady konserwacji elewacji domu pokazują, że zadanie to można wykonać samodzielnie. Przed przystąpieniem do usuwania zanieczyszczeń ze ścian zewnętrznych należy jednak dobrze się przygotować. Sprawdzić, jakie środki są wskazane do danego typu tynków. Upewnić się, że zastosowanie konkretnych urządzeń, jak na przykład popularne myjki, nie doprowadzi do uszkodzenia elewacji. Warto też zastanowić się nad zatrudnieniem profesjonalnej firmy do tego zadania. Wbrew pozorom nie musi być to droga usługa, zwłaszcza gdy przełoży się na skuteczne oczyszczenie ścian i spokój na kilka następnych lat.

Więcej informacji na temat konserwacji elewacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Faveotech: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/czyszczenie-i-malowanie-elewacji-poznaj-10-praktycznych-porad

Leave A Response

Loading Facebook Comments ...