Malowanie płytek kuchennych i łazienkowych – poradnik

Opublikowano Wrz 6 2018 Autor: Michał
malowanie płytek kuchennych

Przychodzi taki moment, że nawet najstaranniej urządzona kuchnia czy łazienka wymaga odświeżenia. Co ważne, niekoniecznie chodzi tu o zużycie czy zniszczenie wnętrza na skutek wytężonej eksploatacji, ale również, a raczej przede wszystkim, o zwyczajne opatrzenie się. Niestety jednak, generalny remont pociąga za sobą spore koszty, dlatego czasami lepiej zdecydować się na mniej radykalne rozwiązania. I tutaj zwykle pojawia się pytanie, czy można malować płytki łazienkowe lub kuchenne?

Malowane płytki kuchenne i łazienkowe – czy to ma sens?

Malowanie płytek, mimo że wielu laikom samo brzmienie tych słów może wydać się dziwne, jest przedsięwzięciem jak najbardziej realnym i uzasadnionym. Pozwala w łatwy i ekonomiczny sposób zmienić wygląd wnętrza bez zatrudniania ekipy fachowców. Z wszystkimi czynnościami bez trudu uporamy się sami i to w zaledwie jeden dzień. Kluczem do sukcesu będę jedynie prawidłowo dobrane farby do płytek kuchennych i łazienkowych.

Czym pomalować płytki łazienkowe i kuchenne? 

Do malowania płytek niezbędna jest farba dedykowana do krycia gładkich powierzchni, ponieważ wszystkie inne produkty szybko zaczną się łuszczyć, pękać i odpadać. Na rynku dostępne są dwie podstawowe opcje: dwuskładnikowe farby epoksydowe oraz dekoracyjne farby na bazie żywic akrylowych. Wszystkie te możliwości są godne rozważenia, dokonując wyboru warto jednak zwrócić uwagę na odporność na uszkodzenia, a także niszczące działanie detergentów, wilgoci i temperatury. Ponadto, chcąc uzyskać naprawdę estetyczny i trwały efekt, samą czynność aplikowania nowej powłoki należy poprzedzić dokładnym oczyszczeniem oraz osuszeniem powierzchni. Dobrze się tutaj sprawdzi ciepła woda z dodatkiem jakiegokolwiek detergentu. Ponadto, trzeba się dokładnie przyjrzeć, czy na powierzchni osadził się kamień lub innego rodzaju zanieczyszczenia. Jeżeli ta, trzeba go usunąć za pomocą preparatu odkamieniającego. W przypadku kuchni, dobrze też jest użyć środka odtłuszczającego zwłaszcza w bezpośrednim sąsiedztwie palników, zlewu oraz innych narażonych na pobrudzenie miejsc. Jeśli natomiast chodzi o zagadnienie, czym pomalować płytki kuchenne, należy bezwzględnie pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Wszystkie zakupione środki muszą posiadać niezbędne certyfikaty i atesty orzekające o dopuszczeniu do kontaktu z żywnością. Dzięki temu zyskamy pewność, że wprowadzone zmiany nie tylko uczynią wnętrza przyjemniejszymi i bardziej atrakcyjnymi, ale również będą w pełni funkcjonalne i bezpieczne dla zdrowia. Więcej praktycznych informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Śnieżka:  https://www.sniezka.pl/porady-techniczne/malowanie-plytek-kuchennych-i-lazienkowych-poradnik

Leave A Response

Loading Facebook Comments ...