Montaż gontów bitumicznych – poradnik krok po kroku

Opublikowano Lip 18 2016 Autor: Michał
gonty-na-dach

Gonty bitumiczne, to obecnie bardzo popularny rodzaj pokrycia dachowego. Aby jednak cieszyć się zaletami takiego materiału, który tworzy zewnętrzną płaszczyznę dachu, koniecznie jest jego poprawne ułożenie oraz zamontowanie. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Przede wszystkim konieczne jest zbadanie podłoża, na którym montowane będzie pokrycie gontowe. Podłoże to powinno spełniać kilka warunków aby cały montaż przebiegł bez kłopotów, a nie zadbanie o dobrą jakość powierzchni przełożyć się może później na wiele problemów związanych z dachem, czego z pewnością większość właścicieli domów chciałaby uniknąć. Zanim przystąpimy do montażu gontów bitumicznych warto upewnić się że nasz dach spełnia nastepujące warunki:

  • podłoże dachu jest stabilne i równe, zapewniając, oprócz poprawnego montażu gontów, bezpieczeństwo pracy ludziom odpowiedzialnym za łączenie elementów;
  • na powierzchni montażowej nie znajdują się żadne pęknięcia ani ostre krawędzie;
  • wilgotność podłoża dachowego nie przekracza 20%;
  • szczeliny w powierzchni nie powinny przekraczać 3mm;
  • ewentualne pęcherze lub fałdy, powstałe w wyniku zużycia dachu, należy przybić lub przykleić do podłoża;

To oczywiście niektóre z wytycznych odnośnie montażu gontów bitumicznych. W Internecie znaleźć można wiele poradników dotyczących tego tematu, dlatego warto jest zapoznać sie z nimi oraz skorzystać z fachowej porady producenta gontów. Ważne jest by odpowiednio przygotować powierzchnię dachową, skutecznie naprawiając wszystkie usterki i uszkodzenia przed przystąpieniem do pracy.

Pora roku

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na bezproblemową instalację gontów jest dostosowanie prac do pory roku oraz stosowanie dokładnych instrukcji producenta w tym temacie. Jeżeli zamierzamy montować gonty w zimie, najmniejszą temperaturą na wykonywanie tego typu pracy jest +6 stopni. Materiał należy jednak przechowywać w pomieszczeniach, których temperatura wynosi od 15 do 20 stopni i wynosić go na zewnątrz tylko w takiej ilości, jaką jesteśmy w stanie w krótkim czasie zamontować. Latem natomiast należy unikać przechowywania dużej ilości materiału w wysokiej temperaturze. Najlepiej pracę taką zaplanować na wczesny ranek lub późniejsze popołudnie.

Zapraszamy do sklepu Matsell w którym znajdziesz bogatą ofertę na gonty.

Leave A Response

Loading Facebook Comments ...