Rozjaśnienie ma znaczenie

Opublikowano Sie 16 2017 Autor: Michał

Co zrobić, gdy jesteśmy posiadaczem małego, ciasnego, wąskiego pomieszczenia, np. kuchni czy przedpokoju? Jak wybrać kolory we wnętrzach problematycznych? Jak pomalować pokój z dużą ilością skosów? To częste pytania osób, które marzą o gustownym, jasnym wnętrzu, ale nie wiedzą jak się zabrać za metamorfozę.

Jasny kolor – rozmiar wnętrza XXL

Jak powiększyć optycznie przestrzeń? Należy ją, przede wszystkim właściwie doświetlić. Gdy w naszym pokoju czy kuchni mamy małe okno lub jest ich niewiele, są źle rozmieszczone albo mieszkanie mamy od północy, światło będzie miało utrudniony dostęp do naszego lokum. Wtedy powinniśmy zastanowić się nad właściwym rozwiązaniem aranżacyjnym, by kłopot ten zminimalizować. Pomocny może się okazać właściwy dobór kolorów we wnętrzu. Odpowiednie kolory ścian naprawdę potrafią rozjaśnić pokój. Jasne barwy odbijają bowiem światło. I nawet, gdy do lokalu wpada dzienne światło w minimalnej ilości, to odpowiednio dobrana farba we wnętrzu, może je subtelnie rozproszyć.

Efekt stopnia odbicia światła możemy dozować, decydując się na odpowiednią farbę. Możemy wybrać farby w wersji matowej lub satynowej, z subtelnym połyskiem. Te ostatnie dodatkowo będą działały korzystnie pod względem rozjaśnienia wnętrza, gdyż stworzą wrażenie trójwymiarowości.

Jasność od ściany odbita

Pomocne okażą się też wszelkie gładkie powierzchnie. Porowate, chropowate cegły, choć wyglądają uroczo nie pomogą nam rozjaśnić wnętrza. One raczej mają tendencję do pochłaniania cennych promieni światła. W przestronnym pomieszczeniu stworzą dodatkową grę światła i cienia lecz, gdy zależy nam na efekcie wizualnego powiększenia przestrzeni, musimy trzymać się ściśle określonych reguł wnętrzarskich. Jasne i błyszczące fronty szaf albo lustra mają ogromną moc optycznego dodania metrów kwadratowych naszemu pomieszczeniu. Również dodatki, właściwie dobrane, będą miały do odegrania rolę nie do przecenienia.

Obrazy czy zdjęcia w dużych, jasnych ramach, a także utrzymane w ciepłej tonacji fototapety z motywem ulicy, schodów czy widoków koniecznie z efektem głębi, sprawią, że pomieszczenie będzie wydawać się zdecydowanie większe. Dodatkowo, właściwie dobrane oświetlenie jest w stanie sprawić, że wnętrze zyska nie tylko unikalny charakter, ale także optycznie dodatkowy obszar. Trzeba tylko uważać, by nie wejść na ścianę chcąc skręcić według wskazań uliczki z fototapety.

Więcej inspiracji na pokój kolorem rozjaśniony znajdziecie w poradniku Śnieżki o kolorach ścian rozjaśniających pokój.

Leave A Response

Loading Facebook Comments ...