Sprawdzone metody szlifowania drewna

Opublikowano Kwi 23 2016 Autor: Alan Michalski
mężczyzna szlifuje drewno

Drewno to doskonały materiał, którego używać możemy niemal w każdej przestrzeni. Ma ono zastosowanie zarówno użytkowe, jak i dekoracyjne. Drewniane wykończenia, podobnie jak drewniane meble, pozwalają nadać wnętrzom wyjątkowego charakteru.

Szlifowanie drewna

Szlifowanie drewna to proces, który wykonać można samodzielnie po krótkim przygotowaniu. Nie jest to czynność skomplikowana ani wymagająca specjalistycznych umiejętności. Najważniejszym punktem w przygotowaniach do szlifowania jest wybór odpowiednich narzędzi. Obecnie istnieje wiele rodzajów szlifierek do drewna. Do wyboru mamy szlifierki delta, oscylacyjne, taśmowe czy mimośrodowe.

 

mężczyzna szlifuje drewno

 

W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać oraz od rodzaju drewna powinniśmy dobrać odpowiednią do tego szlifierkę. Szlifierka taśmowa sprawdzi się doskonale przy płaskich powierzchniach o dużych rozmiarach. Szlifierka mimośrodowa pomoże nam w obróbce wklęsłych i wypukłych powierzchni. Oscylacyjne szlifierki pozwalają na obróbkę narożników, a z miejscami niedostępnymi „poradzą sobie” szlifierki typu delta.

Techniki szlifierskie

Przede wszystkim bezpieczeństwo – o tym powinniśmy pamiętać podejmując się własnoręcznego szlifowania. Zabezpieczmy zarówno swoje ręce, jak i miejsce, w którym będziemy szlifować – odpowiednie ubranie (rękawice, fartuch), dobre podłoże oraz stabilizatory pomogą nam w bezpieczny sposób oszlifować drewno. Zanim zaczniemy szlifować, powinniśmy zadać sobie pytanie, czy należy sięgnąć po elektryczne szlifierki, czy wystarczy ograniczyć się do papieru ściernego. Szlifować można zarówno na otworach, jak i różnorodnych płaszczyznach. W zależności od powierzchni wykonuje się ruchy podłużne, koliste lub półkoliste.

Leave A Response

Loading Facebook Comments ...