Wnętrza w jasnych kolorach – poradnik

Opublikowano Maj 4 2019 Autor: Michał

jasne kolory we wnętrzach

Jasne kolory królują w aranżacji wnętrz od dłuższego czasu. Stanowią odpowiedź na dosyć ponure rozwiązania klasyczne, wpisując się w najmodniejsze obecnie style urządzania. Pomieszczenia wyposażane w nowoczesnym, minimalistycznym czy skandynawskim duchu bazują na optymistycznych, jasnych barwach. Tych ostatnich pełno jest również w stylu rustykalnym, eklektycznym, a nawet we wnętrzach retro.

Jasne kolory we wnętrzach

Zaletą stosowania jasnej kolorystyki jest przede wszystkim rozświetlenie pomieszczenia. Nawet to o ograniczonej powierzchni czy niewielkiej ilości naturalnego światła staje się przyjemniejsze w odbiorze i bardziej funkcjonalne. Jasne kolory wnętrz optycznie powiększają przestrzeń. Dodają jej lekkości, wprowadzają ład i więcej pozytywnej energii. Zamiast przytłaczać nadmiarem bodźców, pozwalają się wyciszyć i odpocząć od codziennego gwaru oraz pędu życia. Szczególnie wskazane są jasne kolory ścian do pokoju wypoczynkowego. Farbą o stonowanej, wręcz pastelowej barwie najlepiej wypełnić sypialnię i salon. W przypadku tego ostatniego może być wskazane ożywienie wnętrza. Można to zrobić za pomocą niewielkich dodatków, ale także przez pomalowanie wnęki czy wybranej ściany na dynamiczniejszy kolor.

Jasne kolory wnętrz – stonowane, a może wyraziste?

Pod pojęciem jasnych kolorów kryje się wiele barw, nie mówiąc już o praktycznie nieograniczonej palecie ich odcieni. Niektórzy wybierający jasne kolory ścian do salonu będą zwracali uwagę wyłącznie na farby pastelowe, bardzo spokojne i nierzucające się w oczy. Od wielu sezonów uznaniem projektantów cieszą się różne odmiany bieli, jasnego brązu oraz szarości. Z drugiej strony coraz popularniejsze stają się bardziej dynamiczne jasne kolory we wnętrzach. Za przykład niech posłuży seledynowy, miętowy czy pistacjowy. To zaledwie kilka odcieni zieleni, do których można dołożyć błękit czy landrynkowy róż. Barwy te coraz odważniej są włączane do aranżacji wnętrz. Trzeba jednak pamiętać, że im bardziej dynamiczna i nasycona, tym rozważniej powinna być stosowana. Jasne wnętrza mają przyciągać spojrzenie i zachęcać do przebywania w nich. Kilka wyrazistych akcentów kolorystycznych nie zaszkodzi, łatwo tu jednak o przesadę. By jej uniknąć, najlepiej zadbać o stworzenie spokojnego fundamentu. Rolę tę pełnią ściany w łagodnej jasnej tonacji, a także podłogi. Te ostatnie bywają ciemniejsze, ale nie dzieje się tak przez przypadek. Odcinające się od ściany, wyraziste parkiety bądź płytki są wskazane zwłaszcza gdy w pomieszczeniu mają stanąć jasne meble i sprzęty. Więcej inspiracji znajdziecie w poradniku: https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/jak-dobierac-jasne-kolory-w-zaleznosci-od-typu-i-naslonecznienia-wnetrz

Leave A Response

Loading Facebook Comments ...