Wnętrza w stylu toskańskim – wszystko co trzeba wiedzieć

Opublikowano Maj 3 2019 Autor: Michał

toskanskie wnętrza kuchnia

Wnętrza domów w stylu toskańskim to wymarzona opcja dla wszystkich zwolenników eleganckich aranżacji budujących prawdziwie rodzinną atmosferę. Co więcej, estetyka ta, pomimo nieustannie zmieniających się trendów wnętrzarskich niezmiennie pozostaje w czołówce zachwycając nie tylko użytkowników, ale również projektantów. Co stoi za tym sukcesem? Przede wszystkim funkcjonalność, niepowtarzalny styl oraz skojarzenia z wakacyjnym klimatem pięknej Toskanii.

Wystrój wnętrz w stylu toskańskim

Styl toskański nieco przypomina równie popularną konwencję prowansalską. Nic jednak dziwnego. Obie estetyki wywodzą się ze stosunkowo podobnego regionu, jakim jest południe Europy. Różnice są jednak znaczące i sprowadzają się przede wszystkim do detali i kolorystyki. Wnętrze w stylu toskańskim utrzymane jest w ciepłych kolorach ziemi. Dominują pomarańcze, żółcie, szarości, beże oraz biele. Gdzieniegdzie można również pozostawić kawałek odsłoniętej, nieotynkowanej ściany, najlepiej kamiennej lub ceglanej, ponieważ będzie to doskonale nawiązywać do tradycyjnego budownictwa Toskanii. Meble powinny być wykonane z naturalnych materiałów, najlepiej pomalowane na biało z modnymi przetarciami, oliwkowozielone lub zabezpieczone jedynie olejem. Wspaniale będzie się również prezentował belkowany sufit, zwłaszcza w kuchni lub sypialni. Na podłodze dobrze sprawdzi się trawertyn, kamień, ewentualnie drewno lub płytki. A wszystko to powinno być skąpane w jak największej ilości naturalnego światła, dlatego nie należy zapominać o dużych przeszkleniach, a w przypadku domów jednorodzinnych, drzwiach balkonowych wychodzących bezpośrednio na taras lub ogród.

Wnętrza w stylu toskańskim – dodatki

Dodatki pełnią fundamentalną rolę w każdej aranżacji, jednak styl toskański ze swoimi przestronnymi wnętrzami i masywnymi meblami jest pod tym względem szczególnie wymagający. Nie można przesadzać z ich ilością, ale muszą być widoczne i perfekcyjnie dobrane. Świetnym wyborem będą duże lustra w grubych ramach, bogato zdobione żyrandole, tworzące przytulny nastrój lampki stołowe i podłogowe oraz ozdobne poduszki, narzuty i ramki. Niezbędnym dodatkiem są też rośliny. Cytrusowe drzewka ustawione na romantycznych stoliczkach, taboretach lub kwietnikach wspaniale uzupełnią całą aranżację poprawiając jednocześnie mikroklimat pomieszczenia. Podsumowując, styl toskański to głównie tradycyjne, urzekające swoją prostotą rozwiązania. Przestrzeń powinna być zagospodarowana z wyczuciem, nie nadmiernie przeładowana, a jednocześnie znacznie bogatsza niż ma to miejsce w przypadku współczesnego minimalizmu. Więcej inspiracji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Magnat: https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/klimat-wloch-w-aranzacjach-wnetrz-w-stylu-toskanskim

Leave A Response

Loading Facebook Comments ...