Jakie oświetlenie wybrać do salonu ?

Opublikowano Lis 6 2016 Autor: Piotr

Podczas projektowania salony należy pamiętać o tym, że będzie to niejako serce domu i jego wizytówka. To właśnie w salonie przyjmowani będą nasi goście, a przecież zależy nam na ich dobrym samopoczuciu. W salonie sami też zazwyczaj spędzamy mnóstwo czasu i to w jego obrębie toczy się życie całej rodziny.

Podczas urządzania wnętrza powinniśmy o tym wszystkim pamiętać i dbać o zapewnienie rozwiązań, dzięki którym salon będzie jednocześnie efektowny i praktyczny.

Bardzo ważną rolę w osiągnięciu zamierzonego i wymarzonego rezultatu odgrywa zawsze oświetlenie. Choć wiele osób o tym zapomina, to właśnie ono buduje klimat danego miejsca, niezależnie od tego, czy mówimy o świetle dziennym, czy sztucznym, zapalanym po zmroku. W tym drugim przypadku nasze pole do popisu jeszcze szczególnie duże, a możliwości wręcz nieograniczone.

Praktycznie i estetycznie

Oświetlenie salonu musi być niezwykle przemyślane. Musimy bowiem pamiętać o tym, aby wnętrze to było ładne i estetyczne, gdyż to w nim najwięcej czasu będą spędzali nasi goście. Z drugiej jednak strony nie możemy dopuścić do sytuacji, gdy skupienie się na estetyce doprowadzi do sytuacji, w której nie będziemy mogli sami przeczytać w salonie książki lub napić się kawy w przyjemnej atmosferze. Uzyskanie najlepszych efektów daje łączenie różnych elementów oświetlenia. Nowoczesne żyrandole doskonale komponują się z lampami podłogowymi, czy nocnymi, ustawianymi tuż obok kanapy i innych miejsc siedzących.

Dla samego klimatu warto natomiast przemyśleć oświetlenie punktowe, które pozwoli też zmieniać w różnych momentach kierunek światła, podkreślając tym samym określone elementy wnętrza.

villadecor

Przygotowanie do montażu

Nie jest tajemnicą, że dobór oświetlenia jest najłatwiejszy w sytuacjach, gdy jesteśmy już pewni tego, jak wygląda dane wnętrze. Niestety jest to sytuacja o tyle skomplikowana, że np. po przeprowadzeniu remontu, nasze możliwości ograniczą się do tego, co będzie nam w stanie zaoferować obecna w salonie instalacja elektryczna. Nagłe wybranie halogenów sufitowych może więc okazać się niemożliwe.

Leave A Response

Loading Facebook Comments ...